Konusu

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK”

Yaşamımızın temel gereğinin doğal kaynaklarımız olduğu ve bu kaynakların sonsuz olmadığı gerçeğini zaman zaman unutabiliyoruz. Doğal kaynaklarımızı korumanın en iyi yollarından biri de doğanın döngüsel sistemine sürdürülebilirlik yöntemleri ile destek olmaktır.

Sürdürülebilirliğin temeli, sadece bugün için değil yarın için de değerler yaratmaya dayanır. Tasarım ise bu süreçte önemli bir rol üstlenerek, doğaya olan duyarlılığı artırmayı ve gelecek kuşaklar için daha yeşil bir dünya yaratacak çözümler bulmayı amaçlar.

Tasarım, doğal kaynaklarımızın geri dönüştürülebilmesi, tekrar kullanımı, daha iyi fonksiyonlar kazanması için tekrar üretimi gibi yöntemlerden faydalanarak; döngüsel sistemin içinde kendine büyük bir pay oluşturabilir. Bu bağlamda tasarımın uzun vadeli ve sürekli çözümler üretmesi zorunluluğu ortaya çıkar.

9. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışmasında katılımcılardan; sürdürülebilirlik temasından ilham alarak gündelik yaşama uygun deneyim ve formlar eşliğinde ev tekstili ürünleri tasarlamaları beklenmektedir.