Mekân Temelli Metafor Çalışması

Ece Yalım

Ece Yalım

Endüstriyel Tasarımcı ve İç Mimar

Artful İç Mimarlık ve Ece Yalım Design Studio Kurucu Ortağı

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Yarı Zamanlı Eğitmeni

Ece Yalım 1988 yılında ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı’ndan mezun oldu, 1992 yılında New York Pratt Institute of Technology’de iç mimaride yüksek lisans derecesini tamamladı.1990-1994 yılları arasında çalışmalarına New York’da devam etti. New York’da yaşadığı dönemde ‘Naomi Leff and Associates Interior Design’ firmasında iç mimar olarak, Pentagram firmasında tasarımcı olarak çalıştı. 1996 yılından bu yana kendi firmalarında iç mimari ve ürün tasarımı projelerini ekip halinde yürütmekteler. Profesyonel işlerinin yanında 2004 yılından itibaren Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde “Endüstriyel Tasarım’da Renk” konulu ders vermekte, mezuniyet projelerine destek vermektedir.

Eğitim İçeriği:
Uygulamalı Atölye : ‘ Çoklu ve Karşılaştırmalı’ ‘Deneme / Yanılma’ metodları ile, hazır olarak verilmiş bir mekan kurgusu içinde, ortaya çıkarılan desenlerin, metafor odaklı hikaye ile beraber mekanda belirlenen elemanlara, birimlere, bütünsel tarzda bir yaklaşımla aktarımı söz konusudur.

Bu çalışmaların mekâna entegre edilmesi ve iki boyutlu tasarımların, dokuların birden fazla objeyi giydirdiğinde, mekânda etkileşimlerini görmek adına faydalı bir egzersizdir. Sinestetik algı üzerine yapılan çalışmanın etkilerini, fonksiyonu tanımlanmış bir mekân içinde ve yine fonksiyonları tanımlanmış objeler üzerinde yönetmeleri ve bunu yaparken seçmiş oldukları metafor bazında, oluşturmuş oldukları temaya sadık kalmaları önerilir.

Bu renk uygulamasında, deneme yanılma yöntemi ve tüme varım ile alternatifli bir çalışma yapılacaktır.
Alternatifli çalışmaların içlerinden, kullanım senaryoları içinde, en doğru tasarım dilini yakalama yöntemini sürece eklemiş olacağız.
Amaç; katılımcıların deneme ve kıyas yaparak, mekan ve ürünleri de hesaba katarak, bütünsel bir bakış açısı ile bilinçli bir renk kombinasyonu seçimi yapabilmelerini sağlamaktır.